Kiknek ajánljuk?
Olyan vezetőknek ajáljuk, akik tudatosan és felelősen akarják alakítani kapcsolatukat az általuk vezetett csoporttal. Ez a csoportszerkezet és rejtett értékrendszer megismerésén alapul.
Mikor ajánljuk?
Amikor egy konkrét munkacsoport rejtett szerkezetének, a csoport kultúrájának, az egyének szerepeinek a megismerése szükségessé válik bármilyen fejlesztő beavatkozás - csapatépítés, team coaching - előtt.
A csoport társas kapcsolatai mérésének folyamata, lépései:- Előkészítő konzultáció a szakértőnk és vezető között: ismerkedés a csoporttal, döntés az együttműködésről. A szakértőnk megismerkedik a közösséggel, konzultál az vezetővel a program célszerűségéről. A vezető és a tanácsadó felelőssége közös, egymást kiegészítő a tevékenységük.
- Szociometriai kérdőív összeállítása, csoportra szabása, közös áttekintése a vezetővel.
- A felméréskor a résztvevők tájékoztatása a tudnivalókról (szóban és írásban) és az adatok begyűjtése. A megfelelő számú (ideális esetben csoportlétszámmal azonos) számítógép biztosításával a kérdőívet egyidejűleg és egy helyen tölthetik ki szinkron vagy aszikron módon a csoport tagjai.
- Megvalósítására a csoportban a többség egyetértése esetén kerül sor, a részvétel önkéntes.
- Adatfeldolgozás és a jelentés összeállítása a jól áttekinthető listák, rangsorok, ábrák formájában feldolgozott adatok értékelése alapján.
- Vezetővel való konzultáció az eredményekről (esetleg egyéni visszajelzés kérésre).
- A problémákat elemző és rendező csoportfoglalkozások levezetése, az eredmények visszajelentése.
- Csoportot befolyásoló beavatkozások (pl. csoportszupervízió, csapatépítés, kommunikációs tréning, problémamegoldás stb. a szükségleteknek megfelelően)
- Konzultáció a vezetővel a csoportos foglalkozások közben/után
- Ismételt vizsgálat és konzultáció (1/2 - 1 év múlva)
Várható hatások
- A konfliktusok és problémák konstruktív megoldásának közös és aktív keresése, bevonás a rendezésükbe - azaz tárgyalás agresszió helyett.
- A csoport a fejlődés magasabb fokára léphet, megszilárdíthatja érték-, szerep- és kapcsolatrendszerét, vagy továbbfejlesztheti azt.
- Felerősítheti a pozitív (önismeret, hiteles asszertív közlések, társismeret, megegyezések, közös döntéshozatal) és elháríthatja a negatív tendenciákat (megmerevedés, előítéletek).
- A csoport felelős részt vállal a részvételi készségeik alakulásában.
- A javuló csoportlégkör, a tolerancia, a befogadó készség növekedése, az előítéletesség enyhülése, a feszültségek csökkenése hozzájárul ahhoz, hogy az érintettek sikeresebben megküzdhessenek a nem szervezeti eredetű személyes problémákból eredő nehézségeikkel (hatékony lelki egészségvédelem).
- A légkör javulása jótékony hatást gyakorol a teljesítményekre.
- Egyéni coaching és vagy pszichoterápiás szükséglet is kiderül.
Kérhető további szolgáltatások
- csoportfejlődést befolyásoló beavatkozások (csapatépítő tréning, csoportszupervízió, kommunikációs tréning, stb. lásd a tréningeknél)
- vezetői coaching a csapat fejlesztése érdekében